sobota, 31 stycznia 2015

Spotkanie - 10 zasad KSM-owicza

Nasze piątkowe spotkanie rozpoczęliśmy Eucharystią. Po Mszy Świętej przeszliśmy do salki parafialnej, gdzie pomodliliśmy się do Ducha Świętego, aby oświecił nasze umysły i pomógł w rozważaniu prawd wiary. Tematem tego spotkania było 10 zasad KSM-owicza. Na pierwszą z zasad zwróciliśmy szczególną uwagę.



I. Kochaj Boga, szerz Królestwo Chrystusowe w swojej duszy, w swej rodzinie i w swym środowisku.
Pan Bóg powinien być największą wartością dla każdego KSM – owicza. Brak pielęgnacji w sobie miłości do Boga jest jednocześnie brakiem przygotowania do działania dla innych. Nie ma miłości do Boga tam, gdzie nie ma modlitwy, życia sakramentalnego, pogłębiania swojej wiedzy religijnej. Szerzenie Królestwa Chrystusowego w rodzinie i środowisku, wśród swoich sąsiadów, w szkole, na uczelni, w zakładzie pracy jest obowiązkiem każdego członka stowarzyszenia.
II. Służ czynnie Kościołowi i Ojczyźnie.
Wyrazem naszej służby Ojczyźnie są dobrze wykonywane powinności obywatelskie, czynne uczestnictwo w tworzeniu kultury narodu oraz czynienie wysiłku w celu kształtowania w sobie miłości do Ojczyzny.
III. Kształcić swój umysł, swą wolę, swe serce.
Na nic się nie przyda mocny umysł tam, gdzie słaba wola i zimne serce. Pełny rozwój osiąga człowiek za cenę pracy intelektualnej, silnej woli i wrażliwości serca na potrzeby innych.
IV. Szanuj swą godność, bądź prawy i czysty.
Godność dziecka Bożego realizuje się poprzez troskę o życie bez grzechu, zwłaszcza grzechu nieczystości. Dla KSM - owicza przekładem heroicznej walki o obronę czystości jest patronka stowarzyszenia bł. Karolina Kózkówna.
V. Pracuj chętnie, cudzą pracę szanuj, dąż do sprawiedliwości społecznej.
Tylko poprzez pracę można naprawdę służyć Kościołowi i Ojczyźnie. Dla tego, kto zna wartość własnej pracy nie jest trudnością docenić i uszanować pracę innych.
VI. Szerz chrześcijańską kulturę życia. Bądź uprzejmy, koleżeński, pomagaj chętnie bliźnim.Grzeczność i uprzejmość charakteryzuje dojrzałego chrześcijanina, który nie ma rozchwianej osobowości, ale w każdej sytuacji potrafi się znaleźć i uszanować innych ludzi.
VII. Obowiązki spełniaj sumiennie, bądź karny i posłuszny.
Takich zalet domaga się szczególnie działanie we wspólnocie. Praca zbiorowa w organizacji wymaga karności, gdy jej nie ma marnują się siły członków i środki. Podstawą dobrego wykonania zadania jest sumienność i punktualność.
VIII. Dbaj o zdrowie i rozwój fizyczny.
Katolik to człowiek wielkiego ducha, ale również sprawnego ciała. Uprawianie ćwiczeń fizycznych, abstynencja od papierosów i alkoholu jest ważną zasadą postępowania KSM - owicza.
IX. Bądź gospodarny, oszczędny, cudze dobro szanuj.
Oszczędności i gospodarności uczymy się począwszy od naszych drobnych funduszy i majętności. Również wspólnoty KSM dysponują określonymi pieniędzmi, a także rzeczami materialnymi. Ich oszczędne i roztropne używanie służy rozwojowi wspólnoty i poszanowaniu wspólnego dobra.
X. Bądź stały w przekonaniach i wytrwały w działaniu, pogodę ducha nieś w swe otoczenie.Brak stałości w przekonaniach i wytrwałości w działaniu bardzo często jest źródłem smutku. Owocem konsekwencji i wytrwałości w działaniu jest radość. Jej nigdy nie powinno zabraknąć w naszych wspólnotach. Radość jest owocem Ducha Świętego i pomocą w skutecznym apostolstwie.



Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie - gotów?
GOTÓW!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz