sobota, 22 listopada 2014

SPOTKANIE FORMACYJNE

W piątek 21 listopada odbyło się spotkanie, na którym po modlitwie oraz przeanalizowaniu spraw bieżących skupiliśmy się na omówieniu zawołania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. A poniżej referat przedstawiony przez Przemka na ten temat:

"Służyć Bogu i Ojczyźnie przez cnotę oznacza rozwijanie w sobie wszelkiego rodzaju postaw, które służą dobru. Warto tu wymienić znane z Katechizmu trzy cnoty Boskie: wiara, nadzieja, miłość i cztery cnoty zwane kardynalnymi: roztropność, sprawiedliwość, wstrzemięźliwość, męstwo. Rozwijanie tych cnót jest najlepsza metodą służby w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży.
Służba Bogu i Ojczyźnie w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży odbywa się również przez naukę i pracę. Wyakcentowanie nauki i pracy a nawet postawienie jej jakby przed modlitwą jest charakterystycznym rysem naszej organizacji.

Jednym z pierwszych obowiązków młodego członka jest nauka. Nauka ma także wielkie znaczenie apostolskie. Wzorowy uczeń cieszy się większym autorytetem i jego zaangażowanie się w służbę Bogu jest odbierane o wiele skuteczniej niż kogoś, kto źle spełnia swoje obowiązki. Trzeba, aby wielu KSM-owiczów zrozumiało to wielkie znaczenie nauki szkolnej w ich apostolstwie. Oczywiście, że nauka to nie tylko szkoła, ale cały proces poznawania swojej wiary.
Znajomość zasad własnej wiary pozwala na właściwe nauczenie innych i obronę przed wykrzywianiem prawd wiary katolickiej. Praca jest aktywnością człowieka, którą on również może ofiarować dla drugich.
Pracowitość i sumienność KSM-owicza, jego zaangażowanie na rzecz środowiska w którym żyje, mogą bardzo dużo zmienić. Pamiętajmy wiec, że zgodnie z KSM-owskim zawołaniem najlepszą metodą pracy w stowarzyszeniu jest rozwijanie cnót, postęp w nauce i pracy dla drugich.
Słowo "Gotów!" ma głęboką treść ideową. KSM-owicz jest gotów oddać wszystkie siły na służbę Bogu i Ojczyźnie; jest gotów do wysiłku i trudu dla osiągnięcia celu organizacji; jest gotów do stałego rozwoju duchowego przez ciągłe dokształcanie religijne; jest gotów ponieść upokorzenie i niewygodę, byle nie zaprzeć się swoich ideałów, które uważa za najlepsze; jest gotów do wysiłku fizycznego i wstrzemięźliwości; przez sumienną naukę stara się przygotować do pracy dla dobra Ojczyzny w dorosłym życiu. W oparciu o to słowo zbudowane jest nasze zawołanie. Wyraża po prostu jacy chcemy być, choć może czasem nam się nie udaje.
Zawołania należy używać na zakończenie zebrań. Wymawia je zawsze prezes lub zastępca, ewentualnie ktoś z Kierownictwa czy Zarządu, a wszyscy zebrani głośno odpowiadają! Mimo że zawołanie jest krótkie, to mówi bardzo wiele i ciągle motywuje członków do służby Bogu i Ojczyźnie."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz